APPENDIX A. MAXIMUM LOAN AMOUNT CALCULATIONS
Example #1: 203(k) Standard, Purchase, SFR, High Cost Area Example #2: 203(k) Limited, Refinance, SFR, Low Cost Area
Example #3: HomeStyle, Purchase, 2nd Home
Assumptions
Purchase Price = $300,000
Inducements to Purchase = $0
As-Is Value = $305,000
Financeable Repair and Improvement Costs = $65,000
Financeable Mortgage Fees = $3,000
Financeable Contingency Reserves = $12,000 (Structural age >= 30 Yr, max 20%)
Financeable Mortgage Payment Reserves = $8,000 (4 months x $2,000 PITI)
After Improved Value = $350,000
Assumptions
As-Is Value = $250,000
Existing Debt on Property Being Refinanced = $230,000
Fees Associated with New Loan = $4,000 (includes closing costs & prepaid items)
Financeable Repair and Improvement Costs = $25,000
Financeable Mortgage Fees = $1,500
Financeable Contingency Reserves = $0 (Optional)
Financeable Mortgage Payment Reserves = $0 (Standard 203k only)
After Improved Value = $270,000
Assumptions
Purchase Price = $400,000
Financeable Repair and Improvement Costs = $50,000
Financeable Mortgage Fees = $2,000
Financeable Contingency Reserves = $5,000 (min 10%)
Financeable Mortgage Payment Reserves = $0
As Completed Value = $455,000
Step 1. Find Adjusted As-Is Value (Purchase)
A) Purchase Price - Inducements to Purchase = $300,000 - $0 = $300,000
B) As-Is Value = $305,000
Adjusted As-Is Value (Purchase) = Lesser of A) or B) = $300,000
Step 2. Find Total Rehabilitation Cost
Total Rehabilitation Cost = Financeable Repair and Improvement Costs
+ Financeable Mortgage Fees
+ Financeable Contingency Reserves
+ Financeable Mortgage Payment Reserves (Standard 203k only)
Total Rehabilitation Cost = $65,000 + $3,000 + $12,000 + $8,000 = $88,000
Step 3. Find After Improved Value x 110% (100% for condos)
110% of the After-Improved Value = $350,000 x 110% = $385,000
Step 4. Find Maximum Loan Amount
A) Adjusted As-Is Value + Total Rehabilitation Cost = $300,000 + $88,000 = $388,000
B) 110% of the After Improved Value = $385,000
Maximum loan amount = [ Lesser of A) or B) ] x LTV
= [ 110% of the After Improved Value ] x LTV
= $385,000 x 96.5%
= $371,525
Step 5. Verify that Loan Amount does not exceed Nationwide Mortgage Limits
Step 1. Find Adjusted As-Is Value (Refinance)
A) As-Is Value = $250,000
B) Existing Debt + Fees Associated with New Loan = $230,000 + $4,000 = $234,000
Adjusted As-Is Value (Refinance) = Use A) since an as-is value was obtained*= $250,000
*Pennymac always requires an as-is value. The existing debt plus fees may not be used
to determine the Adjusted As-Is Value.
Step 2. Find Total Rehabilitation Cost
Total Rehabilitation Cost = Financeable Repair and Improvement Costs
+ Financeable Mortgage Fees
+ Financeable Contingency Reserves
+ Financeable Mortgage Payment Reserves (Standard 203k only)
Total Rehabilitation Cost = $25,000 + $1,500 + $0 + $0 = $26,500
Step 3. Find After Improved Value x 110% (100% for condos)
110% of the After-Improved Value = $270,000 x 110% = $297,000
Step 4. Find Maximum Loan Amount
A) Adjusted As-Is Value + Total Rehabilitation Cost = $250,000 + $26,500 = $276,500
B) 110% of the After Improved Value = $297,000
Maximum loan amount = [ Lesser of A) or B) ] x LTV
= [ Adjusted As-Is Value + Total Rehabilitation Cost ] x LTV
= $276,500 x 97.75%
= $270,278
Step 5. Verify that Loan Amount does not exceed Nationwide Mortgage Limits
Step 1. Total Renovation Costs
Total Renovation Cost = Financeable Repair and Improvement Costs
+ Financeable Mortgage Fees
+ Financeable Contingency Reserves
+ Financeable Mortgage Payment Reserves
Total Renovation Cost = $50,000 + $2,000 + $5,000 = $57,000
Step 2. Find Maximum Loan Amount
A) Purchase Price + Total Renovation Cost = $400,000 + $57,000 = $457,000
B) As Completed Value = $455,000
Maximum Loan Amount = [ Lesser of A) or B) ] x LTV
= [ As Completed Value ] x LTV
= $455,000 x 90%
= $409,500